ÖN ERGENLİK (12-13-14 YAŞ)

ÖZELLİKLER

Ürün Adı : ÖN ERGENLİK (12-13-14 YAŞ)

Ürün Kodu :

Kategori : Çocuk ve Ergen Sorunlerı

Alt Kategori :


                                                      ÖN ERGENLİK

          Ergenlik döneminin başlangıç  olarak  12-13-14 yaşlardır. Bu yaşlarda psikolojik ve gelişim açısından pek çok değişiklikler olduğu dönemdir. Ergenlik dönemine giriş yaşı her çocuk için aynı olmayabilir. Bu süreç kızlarda genellikle 9-13 yaşlar arasında başlarken, erkeklerde de kızlara kıyasla iki yıl daha geç başlar. Bu sınıfta ve akran grubu içerisinde çocukların birbirinden en farklı gözüktüğü dönemdir. Bazı çocuk hızlı bir geçiş yaşarken bazıları da yavaş büyümektedirler. Fiziksel açıdan değişim yaşarlarken zihinsel ve sosyal açıdan da değişim gösterirler. Hayatlarında ne olduğunu değil ne olabileceğini sorgulamaya başlarlar. zihinsel değişimleri duygusal yaşamlarına yansır. Anne babaları ile davranış ve konuşma biçimleri değişir. Adalet ve eşitlik kavramları bu dönem çocukları için çok önemlidir. Zaman zaman hırçın, öfke ,kızgınlık gibi davranışlar gösterebilirler.

          Kendini beğenmeme gibi kimlik arayışı içine girerler. Bu dönemde aile içi çatışmaların fazla olduğu dönemdir. Anne ve baba bu dönemin hiç bitmeyeceğini zanneder fakat bu dönemi yaşamayan çocuklarda ileride psikolojik rahatsızlıklar olabilir  örneğin depresyon gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu dönemdeki ergenler anne babadan bağımsız yaşamayı düşünebilirler. Arkadaşlarının görüşlerine daha çok önem verirler. Genç ergenlerin benlik kavramlarında en zorlandığı dönemdir. Duyguları abartılı hareketlerinde ise tutarsızlık gözükür. Bir anda mutluluktan mutsuzluğa geçerler. Kendilerini çok zeki zannederken bir anda aptal gibide düşünebilirler.

       Bu yaştaki çocukların anne babaları duygularının değil duygularını ifade ediş biçimlerinin değiştiğini anlamaları gerekir.Bu çocuklar başka bir arkadaşıyla asla kıyaslanmamalıdır. Başkalarının yanında utandırılıp küçük düşürülmemelidir. Geçmişte yaptı iyi davranışları örnek gösterilmelidir. Anne ve babaların ayrıca bu dönemde çok sabırlı olmaları gerekir.